Kolor ma dla mnie duże znaczenie w kuchni, nie tylko ze względów wizualnych, ale również ze względu na korzyści z tych barw płynące. Czy wiecie, że na podstawie koloru można poznać wiele właściwości odżywczych warzyw i owoców. Dodatkowo im intensywniejsza barwa, tym większa zawartość danego pigmentu i silniejsze jego działanie. Dlatego u mnie na talerzu zawsze tęczowo i różnorodnie.
Buraki czerwone jak sama nazwa wskazuje zaliczamy do grypy warzyw czerwonych. Swój kolor zawdzięczają takim barwnikom jak: likopen wzmacniający serce i obniżający poziom cholesterolu, antocyjany wzmacniające naczynia krwionośne oraz betalainy poprawiające odporność i spowalniające starzenie.
Dzisiejsze pęczotto poza tym, że zawiera zdrowe buraki to jeszcze jest smaczne, proste i cieszące oko.
W kolorach siła. A jaki jest Wasz ulubiony kolor w kuchni?
Na koniec chciałabym Wam przypomnieć o 10% rabacie na produkty Ambition na hasło ZDROWA-JESIEŃ w sklepie DAJAR (rabat obowiązuje do 31.12.2017r.)
Składniki (2-3 porcje):
1/2 szklanki (100 g) suchej kaszy jęczmiennej pęczak
2 małe buraczki czerwone
1 cebula czerwona
2 ząbki czosnku
1 i 1/2 – 2 (375 ml – 500 ml) szklanki bulionu
1/4 szklanki (60 ml) czerwonego wina wytrawnego
2 łyżki tartego parmezanu
1 łyżka oliwy
2 łyżki masła
1 łyżka posiekanego tymianku
1-2 łyżki soku z cytryny
szczypta brązowego cukru
sól
pieprz
Dodatkowo:
tarty parmezan
kilka orzechów pekan lub włoskich
Przygotowanie:
1) Buraczki dokładnie umyć, osuszyć, zawinąć w folię aluminiową i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez ok. 40-60 min., aż będą miękkie, następnie wystudzić, obrać i pokroić w drobną kostkę.
2) Na rozgrzanej patelni z 1 łyżką oliwy i 1 łyżką masła zeszklić drobno pokrojoną cebulę ze szczyptą brązowego cukru, pod koniec dodać czosnek przeciśnięty przez praskę.
3) Do cebuli i czosnku dodać suchą kaszę pęczak i mieszając dalej smażyć przez około 3 min., następnie dolać czerwone wino i poczekać, aż odparuje.
4) Teraz całość zalać szklanką gorącego bulionu i gotować pod przykryciem ok. 15 min, od czasu do czasu mieszając, aż kasza zmięknie, a płyn zostanie wchłonięty. Jeżeli płyn wchłonie się wcześniej i kasza nie będzie miękka dolewać po 1/4 szklanki bulionu.
5) Kiedy kasza zmięknie, dodać pokrojone buraczki, sól oraz pieprz do smaku, bardzo dokładnie wymieszać i gotować jeszcze chwilę, tak aby pęczotto nabrało ładnego koloru.
6) Na koniec dodać sok z cytryny, parmezan, pozostałą łyżkę zimnego masła oraz posiekany tymianek.
7) Kaszotto zdjąć z ognia, zostawić pod przykryciem ok. 2 min. i podawać z parmezanem oraz lekko podprażonymi na suchej patelni, posiekanymi orzechami pekan.
Do podania buraczanego kaszotto użyłam talerz deserowy Sunny 21 cm taupe AMBITION.
#myAmbition
Robiłam kiedyś podobne. Dzięki za przypomnienie tego połączenia 🙂
Proszę bardzo 🙂