Odrywany chlebek to absolutny mistrz w naszym domu. Puszysty, mięciutki, bardzo aromatyczny. Świetnie sprawdza się na imprezach, piknikach, grillach i na co dzień w domu. Idealny, zdrowy dodatek do lekkich sałatek, świeżych warzyw, zup, mięs jak i solo. Wygodny, nie wymaga krojenia, znika jeszcze ciepły, kromka po kromce, odrywany palcami.
Dodatkowo chlebek jest z mąki orkiszowej, która co raz częściej ląduje w moich wypiekach zamiast zwykłej mąki pszennej, zwłaszcza w tych wytrawnych. Dlaczego orkisz i mąka orkiszowa? Powód jest dość oczywisty: TAK JEST ZDROWIEJ.
Orkisz zawiera więcej wysokowartościowego białka oraz dobrych tłuszczy, a mniej kalorii, jest bogatym rezerwuarem witamin z grupy B oraz składników mineralnych i błonnika. Doskonale reguluje pracę układu trawiennego, obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie, wzmacnia układ odpornościowy oraz stabilizuje poziom cukru we krwi. Dodatkowo substancją wyróżniającą orkisz jest rodanid, który posiada właściwości naturalnego antybiotyku, co więcej wraz z żelazem wspomaga procesy krwiotwórcze. Oczywiście w przypadku mąki na ilość tych wartości odżywczych ma wpływ rodzaj przemiału, mąka pełnoziarnista zawiera ich zdecydowanie więcej, dlatego też powinno się po nią sięgać i chociaż częściowo zastępować białą.
Poza wartościami odżywczymi, warto też zwrócić uwagę na inne kwestie, a mianowicie sposób uprawy i zbioru. Orkisz za sprawą mocnej łuski jest rośliną bardziej odporną na choroby i szkodniki, nie wymaga więc stosowania środków ochrony i jest zbożem mniej zmodyfikowanym niż zwykła pszenica. Poza tym, orkisz, wspomnianą łuskę traci dopiero podczas mielenia, kiedy pszenica już podczas zbiorów, dlatego nierzadko zanieczyszczana jest wspomnianymi, stosowanymi podczas uprawy pestycydami i chemikaliami.
Dla niektórych atutem mąki orkiszowej może być również charakterystyczny, lekko orzechowy posmak, który w wypiekach z mąki pełnoziarnistej będzie bardziej wyczuwalny niż z mąki białej.
A czy lubicie eksperymentować z różnymi rodzajami mąk?
Składniki (forma 12 cm x 25 cm):
Ciasto:
2 szklanki mąki orkiszowej białej
1 szklanka maki orkiszowej pełnoziarnistej 1850
1 szklanka (250 ml) ciepłej wody
3 łyżki (45 ml) oleju z ziołami spod pomidorów
1 opakowanie (7 g drożdży)
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka soli
Pasta z suszonych pomidorów:
ok. 10 suszonych pomidorów z oleju z ziołami
3 łyżki (ok. 30 g) słonecznika łuskanego
1-2 ząbki czosnku
2-3 łyżki (30-45 ml) oleju z ziołami spod pomidorów
chili
Przygotowanie:
1) Przygotować pastę: słonecznik delikatnie podprażyć na suchej patelni, a następnie wszystkie składniki zmiksować w malakserze lub za pomocą blendera na jednolitą masę i doprawić chili.
2) Do mąki dodać suche drożdże oraz sól i dokładnie wymieszać.
3) Dodać olej oraz miód, następnie stopniowo ciepłą wodę i wyrabiać przez 5-10 min, aż powstanie gładkie, elastyczne ciasto (można w tym celu użyć miksera z hakiem).
4) Gotowe ciasto przełożyć do miski oprószonej mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 godziny, do podwojenia objętości.
5) Po tym czasie, ciasto wyłożyć na lekko oprószoną mąką stolnicę i rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 50 cm x 30 cm i równomiernie posmarować przygotowaną pastą.
6) Następnie prostokąt pokroić na 5 pasów 10 cm x 30 cm, a każdy z pasów ciasta pokroić na 6 równych prostokątów 10 cm x 5 cm i układać je na sztorc w formie wyłożonej papierem do pieczenia.
7) Formę przykryć ściereczką i ponownie odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 40 min.
8) Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 40 min, aż chlebek się zarumieni.
9) Podawać ciepły lub zimny.
Chlebek super pomysł na wiosnę i kiedykolwiek 🙂
Dziękuję 🙂
This is really fascinating, You’re an excessively professional blogger.
I’ve joined your rss feed and stay up for seeking extra of your fantastic post.
Additionally, I’ve shared your site in my social networks