Jagły to najstarsza znana kasza. Prawie każdy wie, że kasza jaglana jest bardzo zdrowa, ale nie każdy uwzględnia ją w swoim jadłospisie. I szkoda, ponieważ zawiera mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się także wysoką zawartością witamin: B1, B2 i B6 oraz żelaza i miedzi. Z kolei papryka to doskonałe źródło witaminy C, zawiera jej pięciokrotnie więcej niż cytryna. Co więcej, podczas obróbki termicznej niewiele z tych pokładów traci. Nie ulega wątpliwości, że to wyjątkowo zdrowy i smaczny duet godny naszej uwagi.
Składniki:
papryka:
4 papryki czerwone lub żółte
0,75 szklanki (150 g) suchej kaszy jaglanej
1,5 szklanki (360 g) wody
10-15 (300 g) pieczarek
3 szalotki
10 suszonych pomidorów z oliwy ziołowej
2 łyżki oleju
0,5 łyżeczki (5 g) masła
1 kulka (125 g) mozzarelli
1 papryczka pepperoni
1 pęczek natki pietruszki
sól
pieprz
sos:
5 łyżek (125 g) jogurtu naturalnego
2 łyżki (50 g) majonezu
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
Przygotowanie:
1) Kaszę jaglaną przepłukać wodą i przelać wrzątkiem. Następnie zalać lekko osoloną wodą, dodać pół łyżeczki masła i gotować na małym ogniu przez około 15-20 min.
2) Na rozgrzanej patelni z dwoma łyżkami oleju zeszklić pokrojone w kostkę szalotki. Następnie dodać pokrojone pieczarki oraz drobno pokrojoną papryczkę pepperoni.
3) Kiedy pieczarki zmiękną dodać pokrojone suszone pomidory. Doprawić solą i pieprzem.
4) Gotowe warzywa połączyć z kaszą jaglaną. Dodać pokrojoną natkę pietruszki. Jeżeli trzeba, doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać.
5) Paprykę umyć, odkroić czapeczki i usunąć środki.
6) Każdą paprykę wypełnić gotowym farszem lekko go ugniatając.
7) Ułożyć w żaroodpornym naczyniu i piec z czapeczkami w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20-30 min, następnie ściągnąć czapeczki położyć pokrojoną mozzarellę i piec jeszcze 15-20 min.
8) Do miseczki dodać jogurt, majonez i czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać.
9) Upieczoną paprykę podawać z sosem czosnkowym.