Sałatki to jedna z tych rzeczy, które kocham najbardziej na świecie. Powiedziałbym nawet, że jestem sałatkowym freakiem. Otwieram lodówkę, ogarniam wzrokiem zawartość i już wiem co z czym i jak połączę.
Tym razem serwuję letni misz masz z wszędobylską o tej porze roku fasolką szparagową, którą uwielbiam, a która już trochę znudziła mnie w roli dodatku do drugiego dania. Poza tym równie dobrze sprawdza się jako smaczny, zdrowy składnik sezonowych sałatek. Zwłaszcza w takie dni jak dzisiaj, kiedy żar leje się z nieba i chętnie zjadłoby się coś lekkiego, orzeźwiającego, a zarazem pożywnego.
Żeby jednak tak się stało konieczna jest treściwa lecz nie za ciężka baza, w tym przypadku z komosy ryżowej, do tego dorzucamy wszystko to co mamy teraz na wyciągnięcie ręki, czyli wspomnianą fasolkę, najsłodsze, sierpniowe pomidorki, chrupiące, jędrne rzodkiewki i zielony ogórek, całość obficie skrapiamy aromatycznym, rześkim miętowym vinegretem i w trymiga mamy leniwy, letni lunch, który możemy zjeść na świeżym powietrzu, ale nie tylko, bo to świetny pomysł dla zapracowanych na zdrowy lunch box.
Jedzcie sałatki i korzystajcie z cudownego lata jakie mamy w tym roku… póki jest.
Zapraszam również po przepis na fasolkę w orientalnym stylu.
Składniki (2 porcje):
1/2 szklanki (90 – 100 g) suchej komosy ryżowej
2 garści fasolki szparagowej żółtej lub zielonej
1/2 zielonego ogórka
10 pomidorków koktajlowych
6 rzodkiewek
2 plastry (ok. 50 g) sera typu feta
Sos:
3 łyżki oliwy lub oleju
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka miodu
1 łyżka posiekanej świeżej mięty
sól himalajska
świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
1) Komosę ryżową ugotować wg przepisu na opakowaniu (w szklance wody, na małym ogniu pod przykryciem gotować ok. 15 min.) i odstawić do wystudzenia.
2) Fasolkę dokładnie umyć, w razie potrzeby usunąć końce i ugotować al dente w lekko osolonej wodzie (na koniec fasolkę hartujemy).
3) Na talerze nałożyć przygotowaną komosę ryżową, następnie ułożyć fasolkę szparagową.
4) Dodać pokrojone pomidorki, rzodkiewki oraz ogórka.
5) Na koniec, na wierzch pokruszyć ser feta.
6) Przygotować sos: oliwę/olej dokładnie wymieszać z sokiem z cytryny, miodem, posiekaną miętą oraz solą i pieprzem (można użyć w tym celu słoiczka).
7) Gotową sałatkę podawać skropioną (tuż przed podaniem) przygotowanym wcześniej sosem.