fbpx
Fit Na obiad Na słono

Pizza grahamka FIT | Zdrowsza wersja włoskiego przysmaku

Ach… co to był za tydzień… a dwa ostatnie dni to już istne szaleństwo. Najpierw pączkowy maraton, a następnie ciągnące się niczym włoska mozzarella objadanie pizzą. No ale jak sobie odmówić, no pytam jak? Przecież od pączków moje szczęście i dostatek zależy, a na kawałek pizzy to ja zawsze znajdę miejsce. Bo ja jestem pies na pizzę, ale nie na byle jaką, tylko taką  z dobrych składników, na cienkim cieście, którą spałaszuję bez wyrzutów sumienia.

Poniżej zostawiam Wam przepis jak uzdrowić pizzę i zjeść ją z przyjemnością:

1) Każda pizza zaczyna się od przygotowania ciasta. Dobre ciasto to fundamenty sukcesu. Tutaj warto skupić się na wyborze zdrowszej mąki, stawiając na pełnoziarniste. Sama użyłam mąki graham 1850, dzięki temu pizza zawiera więcej błonnika, witamin i minerałów.  Zwróćcie również uwagę na grubość ciasta, im cieńsza pizza tym mniej kalorii.

2) Sos tylko domowy, bez tony cukru, wzmacniaczy smaku i konserwantów. Przygotowany z dobrej jakości przecieru i koncentratu, jeżeli mamy własnej roboty to już wersja luksus. Oczywiście taki sos mamy możliwość dosmaczyć według własnych upodobań i w tym miejscu od razu przechodzimy do punktu 3.

3) Zioła, które możesz dowolnie mieszać i komponować, wszystko pod swój gust. Zioła poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz przyspieszają przemianę materii.

4) Ser. Pizza bez sera? Potraficie sobie to wyobrazić. No way. Oczywiście nie ma co przesadzać z ilością, ale musi być. Na tle serów, z których zazwyczaj się korzysta przy robieniu pizzy najkorzystniej wypada mozzarella – Włosi wiedzą co dobre – ma mniej kalorii, zawiera ponad 5 razy więcej wapnia niż chudy twaróg i do tego cudownie się ciągnie i smakuje.

5) Dodatki. Jak najwięcej warzyw, chuda wędlina (w tym miejscu przeważnie popełniam mały grzeszek i wybieram salami, nikt nie jest idealny ;)). Całość ukoronowana garścią zieleniny.

Taka pizza to nie wyrzeczenie, lecz wybawienie. Chrupiąca, smaczna i bardzo sycąca. Idealna.

Tylko pamiętajcie pizza to nie przekąska. Można ją przygotować w ramach obiadu lub wczesnej kolacji. Przy odpowiednim doborze dodatków będzie stanowiła pełnowartościowy posiłek.

Składniki (2 pizze 28 cm):

Ciasto:

2 szklanki maki graham 1850
2/3 szklanki ciepłej wody
1 opakowanie (7 g) suchych drożdży
1 łyżka oliwy z oliwek
1 płaska łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka miodu lub brązowego cukru

Sos:

4 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
1 płaska łyżeczka miodu lub brązowego cukru
suszone zioła (bazylia, oregano)
chili
sól
pieprz

Dodatki:

1 kulka mozzarelli
ulubione warzywa
wędlina
2 garści rukoli

Przygotowanie:

1) Do mąki dodać drożdże, sól, miód oraz oliwę z oliwek i dokładnie wymieszać.

2) Stopniowo dodawać ciepłą wodę, jednocześnie zagarniając mąkę do środka i w ten sposób mieszając ją z wodą.

3) Kiedy woda połączy się z resztą składników, wyjąć ciasto na stolnicę oprószoną mąka i zacząć zagniatać. Ciasto wyrabiać przez kilka minut do momentu, aż będzie gładkie i elastyczne (na początku ciasto klei się do rąk, ale z czasem nabiera odpowiedniej konsystencji; do wrabiania można użyć robota kuchennego z hakiem).

4) Następnie z ciasta uformować zgrabną kulkę, przełożyć do miski oprószonej mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 30-40 min do wyrośnięcia.

5) Przygotować sos: przecier wymieszać z koncentratem, dodać oliwę, miód oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawić suszonymi ziołami, chili, solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać.

6) Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Każdą delikatnie rozciągać na okrąg o średnicy ok. 25-28 cm (staramy się nie wałkować), a następnie delikatnie przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

7) Na cieście rozprowadzić sos i poukładać wybrane dodatki.

8) Piec w piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez 12-15 min do momentu zarumienienia (połowę czasu tylko z dolnym grzaniem, następnie włączamy grzanie góra-dół).

RADA: Można piec pizze na żeliwnej patelni (kamieniu), którą nagrzewamy razem z piekarnikiem, następnie wysuwamy kratkę z patelnią na której kładziemy ciasto,
smarujemy sosem i układamy dodatki.

5/5 - (1 vote)

(8) Komentarzy

  1. wygląda cudownie, idealny pomysł na pizzę bez wyrzutów sumienia:)

    1. Dziękuję 🙂

  2. Uwielbiam pizzę z rukolą. 🙂

    1. To tak jak ja, rukola obowiązkowo musi być. Pozdrawiam

  3. Przepis ciekawy, z takimi przepisami aż chce się przejść na jakąś fit dietę 🙂

    1. Dziękuję 🙂

  4. Katarzyna says:

    Przepyszna wyszła, zapisuje stronę bo widzę tu mega więcej super przepisów 😍

    1. Bardzo dziękuję za przemiły komentarz 😊💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *