Bo kto rano wstaje ten ma ciepłe, domowe bułki orkiszowe z ziarnami. Z tym przepisem wyczarujecie takie rumiane, świeże pieczywko bez wychodzenia z domu, w kilka chwil. No mówię Wam, magia!
Bułki bazują na dobrej mące orkiszowej – pół na pół jasnej i razowej. Dodatkowo napakowane są odżywczymi ziarnami, takimi jakie sobie wybierzecie. I właściwie na tym lista głównych składników się kończy. Przyda się również trochę krzepy, aby porządnie wyrobić ciasto lub kuchenny pomocnik – mikser.
Ostatnio zaniedbałam moje wypiekanie, ale postanowiłam nadrobić zaległości, stąd nowy przepis na bułki. Wkrótce pojawi się również prosty chleb na zakwasie z garnka. A tymczasem miłego pieczenia i koniecznie dajcie znać jak wyszło. Miłego dnia!
Domowe bułki orkiszowe z ziarnami
Proste, domowe bułki na bazie mąki orkiszowej jasnej i razowej, napakowane odżywczymi ziarnami.
Ilość porcji: 8 bułek
Składniki:
- 1½ szklanki (190 g) mąki orkiszowej razowej typ 1850
- 1½ szklanki (190 g) mąki orkiszowej jasnej
- ok. ¾ – 1 szklanki (180 ml – 250 ml) ciepłej wody
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżeczki (7 g) suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru lub miodu
- 1 łyżeczka soli
- 150 g nasion (u mnie mieszanka słonecznika, pestek dyni i orzeszków piniowych)
Dodatkowo:
- mleko do posmarowania bułek przed pieczeniem
- ziarenka do posypania
Przygotowanie:
- Mąkę orkiszowa jasną wymieszać z mąką razową, suchymi drożdżami, nasionami, solą i cukrem.
- Dodać oliwę oraz wodę* i zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, zajmuje to kilka minut (można użyć miksera z odpowiednią końcówką).*RADA: wodę najlepiej dodawać stopniowo, obserwując ile przyjmie mąka. Lepiej dodać odrobinę za dużo wody i później dodać trochę mąki, niż za mało, ponieważ ciasto będzie zbyt twarde i ciężko już dodać więcej wody.
- Gotowe ciasto przełożyć do miski oprószonej mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1½ godziny, do podwojenia objętości.
- Po tym czasie ponownie chwilkę wyrobić, podzielić na 8 równych części, formować bułeczki i ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia (bułeczki można naciąć od góry ostrym nożem jak na zdjęciu). Przykryć ściereczką i ponownie odstawić do wyrośnięcia na koło 40-60 minut.
- Kiedy bułeczki wyrosną posmarować mlekiem i posypać ziarenkami.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 220°C przez 15 minut, aż bułeczki się zarumienią.
- Upieczone bułeczki studzić na kratce.
Czy uda się ciasto na te bułeczki jeśli wymieszam mąkę razową chlebową i jasną orkiszową?
Tak, sama często eksperymentuje w tym przepisie z różnymi mąkami. Należy tylko kontrolować ilość wody, obserwując ile przyjmie mąka.
Pyszności 🙂
przepyszne bułeczki! miałam mąkę orkiszową pełnoz.i mąkę pszenną chlebową BIO tp.1050 wyszły wspaniale, nastepnym razem upiekę z mąką pszenną pełnoziarnistą.Czekam na następne przepisy na chleb i bułeczki (a może chlebek bezglutenowy?)Wspaniała strona będę częsciej zaglądać pozdrawiam!
Super, bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam jak najczęściej 🙂
A co robię nie tak, ze bułki się jakby rozpłaszczyły, zamiast byc łade,okragłe?
Moniko, po uformowaniu bułeczek należy uważać, aby nie przerosły, ponieważ wtedy opadają i robią się płaskie. Teraz jest co raz cieplej, czasami też mamy cieplej w domu i ciasto szybciej wyrasta, dlatego należy to kontrolować i w razie potrzeby skrócić czas wyrastania. Mam nadzieję, że moja rada pomoże, proszę dać znać.
Czy można pominąć miód i cukier czy jest niezbędny dla pracowania droższy?